Deň materských škôl PDF Tlačiť E-mail

Materská škola zohráva v živote človeka dôležitú úlohu. Pre väčšinu deti je to miesto, kde sa začleňujú po prvýkrát do kolektívu, spoznávajú kamarátov, dozvedajú  sa nové veci a objavujú. Predpokladáme, že aj toto bol jeden z dôvodov, prečo sa Slovenský výbor Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu rozhodol vyhradiť jeden deň v kalendári pravé tomuto edukačnému zariadeniu. Deň Materských škôl si každoročne pripomíname 4. Novembra.

V nasej "škôlke" sme sa ho rovnako rozhodli spolu s deťmi osláviť tvorivou formou. Najskôr deti jednotlivých tried zapózovali pred objektovom fotoaparátu v interiéri, alebo exteriéri nášho predškolského zariadenia, za prítomnosti jesenných motívov, obľúbených detských knižiek či hračiek. Následne, na papier veľkého formátu, pridali svoju vlastnú pečať, v podobe otlačku ruky či nohy, na ktoré po vyschnutí boli ich fotky umiestené. Výsledkom tohto úsilia bolo ich tvorivé "tablo", ktoré môžete vidieť v priestoroch našej materskej školy.

Celá aktivita dala síce pani učiteľkám trochu zabrať, no veľkou motiváciou im boli pohľady na detské úsmevy a pózy pri fotografovaní, či prekvapené tváre a úsmevné situácie pri natieraní rúk a nôh prstovými farbami.

A práve v tomto vidíme význam predškolskej výchovy ako takej, ktorú nakoniec veľmi pekne a stručne zhrnula už grófka Mária Terézia Brunswická nasledovne: „Tieto malé deti tak vyučujú, že ani nevedia, že sa učili, a celý čas trávia tak, že si myslia, že sa len hrali.“

Zuzana Jurčíková

Streda, 18. September 2019