Nesieme Morenu v oleji smaženú PDF Tlačiť E-mail

Dňa 11.4. 2019 sme sa  v doobedných hodinách  rozlúčili s pani Zimou pohanským folklórnym zvykom   VYNESENÍM MORENY .


 V  sprievode detí a pedagógov Materskej školy sme navštívili miestny obecný úrad. Deti predstavili Morenu piesňami , povedačkami, riekankami.....Pán starosta deti štedro odmenil sladkými dobrotami a pripojil sa k sprievodu, ktorý smeroval k miestnemu potoku. Tu sme Morenu podpálili a následne do vody hodili.

Každý účastník sprievodu mal v ruke zelenú halúzku, ktorá symbolizovala prebudenie prírody, zrod života.....Touto halúzkou sme zamávali Morene na rozlúčku a jarnými piesňami, riekankami  privolávajúce slniečko sme sa vrátili do MŠ. Sprievod viedla p. Jar s krásnym vencom  na hlave, uvitý z kvietkov. V rukách sa jej vynímala zelená halúzka ozdobená farebnými stužkami.  Na školskom dvore nás čakala malá hostina- koláčiky, ktorými sme pohladili naše maškrtné jazýčky. Pripomíname si folklórne zvyky našich predkov.   

Knápková Mária

 

Meniny

Dnes je:
Utorok, 27. Október 2020

Dnes má meniny:
Sabína
Zajtra má meniny:
Dobromila

Anketa

Ako sa Vám páči naša nová webstránka?
 

Aktuálny čas

Ulti Clocks content

Návštevníci


Dnes:54
Včera:119
Tento mesiac:3077
Minulý mesiac:3109
Celkom:264258